Stredoľavicové regióny spochybňujú škrty v školách kvôli veľkosti

Stredoľavicové regióny spochybňujú škrty v školách kvôli veľkosti

Návrh na „vyhlásenie protiústavnosti štátneho nariadenia, ktoré by okrem iného nútilo k zlúčeniu ústavov na území, čo by spôsobilo nepríjemnosti užívateľom aj učiteľom“.

Odpor ľavého stredu voči autonómii a vládnej politike sa začína v oblasti vzdelávania. Všetky štyri regióny, ktoré zostali v rukách ľavého stredu, v skutočnosti spochybnili alebo sa rozhodli spochybniť tzv. školské dimenzovanie, ktoré sa sústreďuje v južnom Taliansku, najmä v Kampánii, na Sicílii, v Kalábrii, Apúlii a na Sardínii, a to z dôvodu demografického poklesu a zložitejšej už existujúcej situácie, ktorá ovplyvňuje celé Taliansko. Kampánia sa začala odvolaním na ústavnom súde, ktoré predložil guvernér Vincenzo De Luca, ktorý dúfal, že ho budú nasledovať aj ostatní guvernéri južného Talianska.

Apúlia tiež napadla
16. februára sa totiž aj región Apúlia rozhodol napadnúť na ústavnom súde pravidlo o veľkosti, ktoré stanovuje zlučovanie a zatváranie škôl s menej ako 900 zapísanými žiakmi. Región Apúlia požiada ústavný súd, ako to už navrhli iné regióny, „aby bolo za protiústavné vyhlásené štátne pravidlo, ktoré by si okrem iného vynútilo zlučovanie škôl na území, čo by spôsobilo nepríjemnosti užívateľom aj učiteľom“ a v Apúlii zlúčenie približne 60 riaditeľov.

Po Toskánsku bude nasledovať Emilia Romagna
Stefano Bonaccini, kandidát na tajomníka PD a predseda regiónu Emilia Romagna, tiež oznámil, že v najbližších dňoch napadne vládne opatrenie týkajúce sa škrtov vo verejných školách na ústavnom súde. A tak sa pred dvoma dňami regionálna rada Toskánska rozhodla podať na ústavný súd sťažnosť proti ustanoveniu finančného zákona, ktorý v decembri schválila vláda a ktorý sa týka zlučovania škôl. „To znamená, že v Toskánsku povedie zlučovanie k zníženiu počtu zamestnancov o približne 40 osôb z radov najvyšších predstaviteľov, ako aj zamestnancov a vedúcich pracovníkov sekretariátov. Je jasné, že pri menšom počte 40 riaditeľov budeme zlučovať ústavy,“ vysvetlil prezident Toskánska Eugenio Giani.

Lazio
V Laziu opozícia v regionálnej rade vedená stredoľavicovým kandidátom, ktorý bol práve porazený v regionálnych voľbách, Alessiom D’Amatom, oznamuje, že bude žiadať „revíziu opatrenia, ktoré postihuje verejné školy, a žiadame, aby región Lazio s novou správou tiež napadol opatrenie o veľkosti“.

Kritika
Ostrá kritika prichádza zo strany PD: „Prvé rozhodnutia vlády v oblasti vzdelávania sú vážne a predznamenávajú skutočný útok na verejné školy. Najmä nariadenie o zmenšovaní škôl v skutočnosti povedie nielen k zníženiu počtu škôl, ktoré sa budú nevyhnutne zlučovať, ale aj k zníženiu počtu riaditeľov a riaditeľov všeobecných a administratívnych služieb, ktorý sa oproti súčasnosti zníži takmer o polovicu,“ uviedla vedúca skupiny PD v poslaneckej snemovni Debora Serracchianiová a vedúca skupiny vo výbore pre kultúru Irene Manziová. Odbory sú tiež ostro proti. „Píšu školské rozmery, ale nazývajú to škrty,“ zhrnul tajomník Flc CGIL Francesco Sinopoli.