Štrajk UAW sa týka 30 % dodávateľov automobilového priemyslu: Vplyv na priemysel a spotrebiteľov

Štrajk UAW sa týka 30 % dodávateľov automobilového priemyslu: Vplyv na priemysel a spotrebiteľov

Prebiehajúci štrajk United Automobile Workers (UAW) proti spoločnostiam Ford, General Motors a Stellantis výrazne ovplyvnil automobilový priemysel, pričom bolo ovplyvnených 30 % dodávateľov automobilového priemyslu. Štrajk narušil dodávateľský reťazec, ktorý sa ešte úplne nezotavil z pandémie, a následky by mohli byť ďalekosiahle pre robotníkov, tri spoločnosti, vodičov, predajcov áut a dodávateľov autodielov.

Prerušenia dodávateľského reťazca
Štrajk UAW sa zameral na závody, ktoré vyrábajú populárne modely, ako sú Ford Bronco, Jeep Wrangler a Chevrolet Colorado, ako aj na distribučné centrá dielov v GM a Stellantis. Keďže sa tieto modely stávajú vzácnejšími, predajcovia pravdepodobne zvýšia ceny. Štrajk tiež viedol k prepúšťaniu medzi dodávateľmi automobilového priemyslu, od výrobcov sedadiel až po oceliarov. Očakáva sa, že ekonomické dopady štrajku sa budú kumulovať, keď bude pokračovať a budú oznámené ďalšie ciele.

Vplyv na predajcov a spotrebiteľov
Predĺžený a rozširujúci sa štrajk zníži počet nových áut v predajniach, čo ľuďom sťaží opravu ich vozidiel a zníži dopyt po dieloch potrebných na výrobu nových vozidiel. Spomedzi 10 modelov ovplyvnených prvou sériou štrajkov UAW sa ponuka štyroch modelov zmenšila na menej ako jeden mesiac predaja. Predajcovia sa obávajú, že rozširujúci sa štrajk by mohol znížiť ponuku ďalších modelov a sťažiť opravu vozidiel, pričom by niektorí vodiči zostali uviaznutí.

Tlak na dodávateľov automobilov
Podľa spoločnosti Resilinc, ktorá monitoruje dodávateľský reťazec, môže štrajk poškodiť takmer 700 dodávateľov automobilov. Niektorí dodávatelia, ako napríklad CIE Newcor, už oznámili pracovníkom očakávané prepúšťanie v dôsledku štrajku. Veľká časť automobilového priemyslu využíva výrobu „just in time“, čo znamená, že materiály sa dodávajú a diely vyrábajú a posielajú do automobilových tovární podľa potreby. Ak menší dodávatelia nepredávajú produkty zákazníkom dlhšie ako niekoľko týždňov, niektorí budú musieť hľadať ochranu pred bankrotom, čím sa dodáva ďalšie napätie v dodávateľskom reťazci.