Slovensko má bohatú históriu v automobilovom priemysle, ktorá siaha až do obdobia medzi svetovými vojnami, keď tri české automobilky – Tatra, Praga a Škoda – vyrábali malé a cenovo dostupné vozidlá1. Počas tohto obdobia sa Slovensko stalo súčasťou silnej ekonomiky Československa, ktorá sa zameriavala na výrobu áut (Škoda, Tatra), električiek, lietadiel (Aero, Avia), lodí, lodných motorov (Škoda), delostreleckých zbraní a topánok (Baťa)2.
Rozvoj automobilového priemyslu na Slovensku
V súčasnosti je Slovensko najväčším výrobcom áut na obyvateľa na svete, pričom v roku 2019 vyrobilo celkovo 1,1 milióna vozidiel, čo predstavuje 43% celkového priemyselného výstupu krajiny3. Automobilový priemysel zamestnáva priamo a nepriamo 275 000 ľudí3. V krajine sú štyri automobilové montážne závody, pričom piaty je vo výstavbe: Volkswagen v Bratislave (modely: Volkswagen Up, Volkswagen Touareg, Audi Q7, Audi Q8, Porsche Cayenne, Lamborghini Urus), PSA Peugeot Citroën v Trnave (modely: Peugeot 208, Citroën C3 Picasso), Kia Motors v Žiline (modely: Kia Cee’d, Kia Sportage, Kia Venga) a Jaguar Land Rover v Nitre (modely: Land Rover Defender, Land Rover Discovery)3.
Význam automobilového priemyslu pre slovenskú ekonomiku
Automobilový priemysel zohráva kľúčovú úlohu v slovenskej ekonomike, pričom hlavnými odvetviami sú výroba áut a elektrotechnika3. Významnými spoločnosťami a zamestnávateľmi so sídlom v Bratislave sú Amazon, Slovak Telekom, Orange Slovensko, Slovenská sporiteľňa, Tatra banka, Doprastav, Hewlett-Packard Slovakia, Henkel Slovensko, Slovenský plynárenský priemysel, Microsoft Slovakia, Mondelez Slovakia, Whirlpool Slovakia a Zurich Insurance Group Slovakia3.
Záver
História automobilového priemyslu na Slovensku je úzko prepojená s českou históriou a vývojom Československa ako priemyselnej veľmoci. Dnes je automobilový priemysel kľúčovým odvetvím slovenskej ekonomiky, ktoré zamestnáva veľký počet ľudí a prispieva k celkovému priemyselnému výstupu krajiny. Slovensko sa môže pochváliť úspechmi vo výrobe áut a rozvoji automobilového priemyslu, čo je dôkazom jeho schopnosti konkurovať na globálnom trhu.