Prečo Tesla naďalej dominuje v automobilovom investovaní napriek nedávnej volatilite

Prečo Tesla naďalej dominuje v automobilovom investovaní napriek nedávnej volatilite

Výkonnosť akcií Tesla (TSLA) v roku 2023 bola búrlivá, ale od investorov by sa nič iné neočakávalo od spoločnosti, ktorá je pevne zakotvená v inovatívnom a chaotickom svete Elona Muska2. Napriek krátkodobej volatilite, Tesla je spoločnosťou s potenciálom rastu, čo dokazuje jej silná pozícia na trhu1.

Tesla, obchodujúca pod tickerom TSLA na burze NASDAQ, je dobre známa spoločnosť vyrábajúca elektrické vozidlá a čistú energiu. Napriek nedávnym výkyvom na trhu a názorom niektorých expertov, že je nadhodnotená, Tesla naďalej dosahuje vysokú ziskovosť5. Táto ziskovosť je podporovaná niekoľkými kľúčovými faktormi.

Po prvé, Tesla je lídrom v prechode na elektrické vozidlá, ako to dokazuje správa „The Global Automaker Rating 2022“ publikovaná Medzinárodnou radou pre čistú dopravu (ICCT). Táto správa hodnotí popredných svetových výrobcov ľahkých vozidiel na základe ich prechodu na elektrické vozidlá, vrátane trhového podielu, technológie a strategickej vízie6.

Po druhé, Tesla má silný rastový potenciál aj v prostredí vysokých úrokových sadzieb. Existujú tri hlavné dôvody, prečo by Tesla mohla naďalej rýchlo rásť, aj keby úrokové sadzby zostali vysoké počas dlhšieho obdobia. Tieto dôvody zahŕňajú spustenie dlho očakávaného Cybertrucku, rastúci dopyt po elektrických vozidlách a agresívne cenové politiky4.

Po tretie, Tesla má schopnosť agresívne znížiť ceny a zároveň zostať zisková. Vďaka tomu, že je najväčším výrobcom elektrických vozidiel v USA, dokáže využiť svoje ekonomické mierky na zníženie cien a tak pomôcť kompenzovať niektoré z problémov, ktorým čelia spotrebitelia v dôsledku vyšších úrokových sadzieb4.

Napriek týmto pozitívnym faktorom je dôležité poznamenať, že Tesla je vystavená významnej volatilite. Investorom sa odporúča byť opatrnými pri nákupu nových akcií vzhľadom na súčasný medvedí trend, nedávne negatívne správy a očakávanú trhovú volatilitu5. Budúce rozhodnutia by mali byť ovplyvnené nasledujúcimi finančnými zisteniami, trendmi v odvetví a širšími trhovými pohybmi.