Prečo akcie spoločnosti Rivian Automotive vzrástli v utorok

Prečo akcie spoločnosti Rivian Automotive vzrástli v utorok

V utorok ráno akcie výrobcu elektrických nákladných áut Rivian Automotive (RIVN 5,35%) vzrástli o 5% po tom, čo investičná banka Baird znovu potvrdila svoje hodnotenie „outperform“ pre túto akciu1. Tieto vyjadrenia protirečia očakávaniam investorov o spomaľujúcom dopyte a otvárajú možnosť, že dodávky spoločnosti Rivian prekonajú konsenzuálne prognózy v treťom štvrťroku, čo by mohlo vytvoriť „krátkodobý katalyzátor“, ktorý by mohol posunúť akcie vyššie1.

Čo ďalej

Ako dlho budú musieť investori čakať, aby zistili, či má Baird pravdu? No, výsledky za 3. štvrťrok nebudú zverejnené až do 7. novembra (analytici predpokladajú stratu 1,32 dolára na akciu pri tržbách 1,3 miliardy dolárov) 1. Avšak Rivian zvyčajne vydáva aktualizáciu o stave svojich výrobných čísel a číslach dodávok približne jeden mesiac pred zverejnením výsledkov – takže predpokladaný „krátkodobý katalyzátor“ Bairda by mohol byť bližšie, ako si myslíte1. Skutočne, investori sa môžu tešiť na rýchly pohľad na výsledky spoločnosti Rivian už čoskoro1.

Nové možnosti pre Rivian

Spoločnosť Rivian sa v roku 2023 dobre zotavila, keď zvyšovala svoju produkciu3. Avšak prostredie elektrických vozidiel (EV) sa stáva náročnejším a investori by mali byť opatrní pri nadhodnotení automobilky, ktorá je ešte niekoľko rokov od dosiahnutia zisku13. Napriek tomu má Rivian zaujímavú kombináciu poklesu oproti svojej IPO cene, zvyšovania produkcie a dodávok, zamerania sa na väčšie a ziskovejšie vozidlá, hotovosti na prežitie skorých strát a novú platformu, ktorá prichádza v blízkej budúcnosti, aby zvýšila svoj adresovateľný trh a hrubý zisk na vozidlo9. Samozrejme, investovanie do spoločnosti na takomto začiatku príbehu prináša riziko – ale o spoločnosti Rivian je veľa vecí, ktoré sa dajú obdivovať9.