Kto vlastní firmu TATRA?

Kto vlastní firmu TATRA?

Tatra je český výrobca vozidiel z Kopřivnice, ktorý vlastní spoločnosť TATRA TRUCKS a.s1. Tatra sa v súčasnosti sústredí na návrh a výrobu nákladných vozidiel, pričom sa od roku 2008 všetky vozidlá Tatra musia používať nový motor1.

Zmeny vlastníctva a finančné problémy

V roku 2003 získala americká spoločnosť Terex Corporation väčšinový podiel (71%) v Tatre. Avšak koncom roku 2006 bol väčšinový podiel (80,51%) v rukách Tatra Holdings s.r.o., medzinárodného konzorcia, ktoré tvorili Vectra Limited z Veľkej Británie, Sam Eyde z USA, KBC Private Equity z Belgicka, Meadowhill s.r.o. z Českej republiky a Ronald Adams z USA1. V auguste 2011 oznámila spoločnosť DAF Trucks, že si vybudovala 19% podiel v Tatre, aby posilnila spoluprácu medzi spoločnosťami. Kabíny a motory DAF sa stali základom civilnej Tatra 158 Phoenix, zatiaľ čo predajcovia DAF začali predávať nákladné autá Tatra1.

Na začiatku roku 2013 čelila Tatra narastajúcim finančným problémom. Hoci spoločnosť mala dostatok objednávok na nové nákladné autá, výroba bola zastavená, pretože banky odmietli poskytnúť ďalšie pôžičky a spoločnosť čelila bezprostrednému bankrotu. V marci 2013 získal väčšinový podiel v Tatre hlavný český obranný dodávateľ Czechoslovak Group a česká metalurgická spoločnosť Promet Group, ktoré spoločnosti poskytli potrebnú finančnú stabilitu1.

Súčasná produkcia a plány do budúcnosti

S novými vlastníkmi sa Tatra sústredila na výrobu špecializovaných vozidiel prispôsobených na mieru podľa objednávok zákazníkov. Zatiaľ čo v roku 2013 predaj dosiahol 722 jednotiek, v roku 2023 plánuje spoločnosť predaj viac ako 2 000 nákladných áut, pričom budúce zvýšenie predaja bude vyžadovať rozšírenie výrobných kapacít1. Tatra mala spoločný podnik na výrobu nákladných áut v Indii s názvom Tatra Vectra Motors Ltd, ktorý je spoločným podnikom medzi Tatrou a skupinou Vectra z Anglicka. V roku 2002 spoločnosť dostala objednávku na 1 070 nákladných áut od vlády Indie1.