Európski výrobcovia automobilov zvíťazili v bitke o emisie Euro 7: Nové pravidlá zmiernené

Európski výrobcovia automobilov zvíťazili v bitke o emisie Euro 7: Nové pravidlá zmiernené

Ministri Európskej únie sa dohodli na rozriedení návrhu Európskej komisie o emisiách vozidiel Euro 7 po tom, čo automobilky a osem krajín vrátane Francúzska a Talianska vyjadrili obavy, že zmeny by mohli odkloniť investície od elektrických vozidiel. Krajiny EÚ sa rozhodli nezmeniť existujúce testovacie podmienky Euro 6 a emisné limity pre osobné a dodávkové automobily, hoci budú nižšie pre autobusy a ťažké vozidlá. Okrem toho prijali nové limity emisií častíc pre brzdy a pneumatiky.

Taliansko, Francúzsko, Česká republika a päť ďalších štátov presadzovali slabšie pravidlá v obave, že navrhované limity pre znečisťujúce látky, ako sú oxidy dusíka v spaľovacích motoroch, posunú vývojové práce a investície preč od elektromobilov. Taliansky minister priemyslu Adolfo Urso privítal dohodu o zmiernení Euro 7 a uviedol, že nové nariadenie na žiadosť Talianska umožňuje chrániť automobilový dodávateľský reťazec malosériových výrobcov a vysoký sortiment typický pre taliansku výrobu.

Európski výrobcovia automobilov bojovali proti Euro 7 a tvrdili, že predpisy sú príliš nákladné a zbytočné, pretože priemysel už vynakladá desiatky miliárd na elektrické vozidlá. Generálny riaditeľ Renaultu Luca de Meo povedal, že navrhované emisné pravidlá Euro 7 odvedú pozornosť automobilového priemyslu od jeho cesty k elektrifikácii a poďakoval talianskej vláde za to, že sa proti nim postavila. Dodal, že nové nariadenie bude vyžadovať, aby priemysel investoval do technológií bez budúcnosti, a dúfa, že Európska únia prehodnotí svoje zámery schváliť Euro 7.