Ceny Tesly sa teraz rovnajú priemerným americkým autám po miliardových zníženiach

Ceny Tesly sa teraz rovnajú priemerným americkým autám po miliardových zníženiach

Ceny elektrických vozidiel Tesla sa teraz priamo konkurenciujú s cenami áut na benzín po najnovšom kole znížení cien. Tieto nižšie ceny by mohli spoločnosť stáť 1,2 miliardy dolárov ročne, podľa aspoň jedného investora13. Základný sedan Model 3 teraz stojí 8 700 dolárov menej ako priemerná suma zaplatená za auto alebo nákladné auto v USA. Štartovacia cena SUV Model Y je o 3 700 dolárov nižšia ako priemerná cena auta približne 48 000 dolárov, podľa analýzy Bloomberg Green13.

Tesla začala zníženie cien na začiatku roka, čím zvýšila tlak na tradičných výrobcov automobilov, ktorí už mali problémy s výrobou elektrických vozidiel ziskovo13. „Teraz prichádza zábavná časť poklesu nákladov … život po parite cien,“ povedal Sam Korus, analytik spoločnosti Ark Investment Management, ktorá spravuje fondy s približne 1,27 miliardy dolárov v akciách Tesla13. „Neexistuje žiadny dôvod, prečo by náklady na batérie alebo EV mali zastaviť svoje poklesy cien pri parite cien. … Produkt môže naďalej stáť menej, alebo pokračuje v rovnakom cenovom segmente a výkon sa zlepšuje“13.

Zatiaľ čo cena akcií Tesla sa minulý týždeň po zníženiach takmer nezmenila, rytmus znížení tohto roka vytvoril medzi niektorými investormi rozkol13. Gary Black, riadiaci partner Future Fund, povedal, že len minulotýždňové zmeny budú stáť Tesla 1,2 miliardy dolárov ročne od roku 202413. Black použil svoj široko sledovaný účet na sociálnych médiách na X, predtým známy ako Twitter, na to, aby presadzoval, aby Tesla místo zníženia cien minula peniaze na tradičné reklamné kampane13. „Udivuje ma, že uber-býci Tesla sa snažia pretočiť včerajšie zníženie cien ako pozitívne,“ napísal Black 6. októbra. „Uprednostňovali by sme, keby Tesla použila dlhodobú reklamnú investíciu na vzdelávanie majiteľov [vnútorných spaľovacích motorov] prechádzať na EV namiesto zníženia cien“13.

Tesla znížila ceny na celú svoju modelovú radu elektrických vozidiel v USA znova v zdanlivom úsilí prilákať viac kupujúcich uprostred rastúcich úrokových sadzieb13. Štartovacia cena Modelu 3 je teraz o 6 500 dolárov nižšia ako najlacnejšia BMW radu 3, ktorá sa často považuje za najpriamejšieho konkurenta sedanu Tesla poháňaného benzínom13. Pridaním federálnej EV stimulácie vo výške 7 500 dolárov a úspor paliva sa náklady na vlastníctvo rovnajú nákladom na vlastníctvo Toyota Corolla 202413.

Tesla tiež znížila cenu svojich vozidiel vyššej triedy, plnohodnotného sedanu Model S a SUV Model X s tromi radmi sedadiel, ktoré sú v porovnaní s priemernou transakčnou cenou v USA najlacnejšie vôbec13. V septembri bola táto referenčná cena za nové vozidlo v USA 47 698 dolárov, podľa automobilovej informačnej firmy Edmunds13. Niektorí vidia zníženie cien Tesla ako náklady na podporu dopytu po akvizícii Twitteru – teraz X Corp. – a jeho zvyšujúcej sa angažovanosti v pravicovej politike hlavným výkonným riaditeľom Elonom Muskom13. „Je smutné, že Tesla musí naďalej znížiť ceny, aby predala autá,“ povedal Ross Gerber, spoluzakladateľ a generálny riaditeľ firmy na správu majetku Gerber Kawasaki13. „Nahnevať hlavnú demografiu a zabiť marže na vykládku zásob. Majstrovský plán!“13.