BMW Z8 Roadster: Nesmrteľná ikona automobilového dizajnu

BMW Z8 Roadster: Nesmrteľná ikona automobilového dizajnu

BMW Z8 Roadster je legendárna krása automobilového dizajnu. Jeho dlhé, štíhle línie a klasická silueta roadsteru si získali srdcia nadšencov automobilov po celom svete od jeho predstavenia v neskorých 90. rokoch1. Vďaka spoločnosti BMW Classic UK sa svet opäť dostáva k tomuto ikonickému vozidlu s otvorenou strechou. Fotografovanie nebolo len o zachytení vonkajšej krásy BMW Z8 Roadster; išlo aj o prieskum jeho podstaty. Klasické línie, športový a elegantný interiér a výkonný motor V8 pod kapotou všetko prispelo k postaveniu BMW Z8 ako automobilovej legendy1.

Dokonalá rovnováha medzi formou a funkciou

Už len pohľadom na jeho dizajn môžete povedať, že BMW Z8 Roadster je automobil, ktorý je určený na jazdu. Podľa mnohých recenzií je Z8 odozvou a obratný, dobre sa správa na zákrutách aj na otvorenej diaľnici1. Auto je tiež dostatočne pohodlné na každodenné jazdenie, ale skutočne vyniká, keď je v pohybe1.

Inšpirácia z histórie

Z8 bol prvýkrát predstavený ako koncept Z07 na Tokijskom autosalóne v roku 1997 a získal uznanie pre svoje krásne krivky a proporcionalitu, ako aj pre jasnú poctu klasickému BMW 507 z 50. rokov3. Exteriér navrhol Henrik Fisker a interiér Scott Lempert2. Výroba roadsteru V8 dosiahla 5 703 kusov, z čoho 450 bolo vyvezených na americký trh a iba osem do Veľkej Británie2.

Výkon a špecifikácie

BMW Z8 bol vybavený 4,9-litrovým motorom V8, ktorý poskytoval výkon 400 koní (294 kW) a krútiaci moment 500 Nm (369 lb-ft) 5. Jeho maximálna rýchlosť bola elektronicky obmedzená na 250 km/h (155,4 mph), ale bez obmedzenia sa odhaduje na 290 km/h (180 mph) 2. Z8 bol vybavený šesťstupňovou manuálnou prevodovkou a zadnou nápravou s diferenciálom s obmedzeným sklzom pre lepšie šprinty5.

Záver

Dnes je BMW Z8 považované za ikonický kúsok dizajnu a veľmi žiadané vozidlo pre zberateľov4. Jeho krásny dizajn, výkonný motor a luxusný interiér robia z tohto roadsteru skutočný poklad pre milovníkov automobilov. S jeho obmedzenou produkciou a nesmrteľným dizajnom zostane BMW Z8 navždy jedným z najviac obdivovaných modelov značky BMW.