Ako môže blockchain zmeniť automobilový priemysel?

Ako môže blockchain zmeniť automobilový priemysel?

Automobilový priemysel sa neustále vyvíja a hľadá nové spôsoby využitia pokročilých technológií. Blockchain má potenciál priniesť významné výhody v automobilovom priemysle, ako napríklad zlepšenie procesov dodávateľských reťazcov, zavedenie nemeniteľných záznamov, zefektívnenie výroby a podporu iných inovatívnych technológií a trendov1. V tomto článku sa pozrieme na niektoré z hlavných výhod blockchainu v automobilovom priemysle a ako môže táto technológia ovplyvniť jeho budúcnosť.

Zlepšenie dodávateľských reťazcov

Blockchain môže priniesť dôveru a transparentnosť do dodávateľských reťazcov automobilového priemyslu. Jeho distribuované účtovné knihy môžu zabezpečiť, že transakcie na všetkých úrovniach, od zdrojovania a nákupu po výrobu a prepravu, budú transparentné a nemeniteľné, čo znemožní zavedenie falšovaných komponentov do dodávateľského reťazca1. Blockchain môže byť tiež použitý spolu s inými technológiami, ako sú IoT a AI, na správu obrovského množstva údajov, ktoré automobiloví výrobcovia denne produkujú1.

Zabezpečené platby a vlastníctvo vozidiel

Blockchain môže zmeniť spôsob, akým kupujeme, predávame a prevádzame vlastníctvo našich vozidiel. Tokenizovaná platforma pre vlastníctvo áut by mohla zaviesť novú éru pôvodu a vlastníckych práv v automobilovom trhu1. Okrem toho môžu riešenia založené na blockchainu zjednodušiť zdieľanie jazdy a vlastníctva vozidiel. Napríklad miesto toho, aby každý obyvateľ výškovej budovy vlastnil auto alebo sa spoliehal na iné formy dopravy, mohli by zdieľať flotilu desiatich vozidiel. Pomocou aplikácie by mohli požiadať o prístup k vozidlu, keď by ho potrebovali, a blockchain vozidiel by sledoval činnosť každého vozidla počas jeho používania1.

Správa flotily a autonómne vozidlá

Autonómne vozidlá predstavujú ďalší silný prípad pre technológiu blockchain. Tu môže byť technológia využitá na vytvorenie platforiem, ktoré umožňujú samo-riadiacim autom komunikovať a zdieľať údaje so všetkými vozidlami v flotile1. Autá budú schopné zaznamenávať informácie o svojich denných činnostiach, ako sú denné využitie, dokončené trasy, technické problémy a iné problémy. S blockchainom môžu byť takéto platformy prispôsobené potrebám komerčných aj súkromných flotíl1.

Poistenie vozidiel a aplikácie pre samo-riadiace autá

Blockchain môže zautomatizovať proces podávania poistných nárokov a ukladať údaje o reálnom počte najazdených kilometrov, správaní vodiča (ak je to povolené) a iných kľúčových informáciách1. S aplikáciami pre samo-riadiace autá môže blockchain umožniť výmenu informácií medzi autami a dokonca odmeňovať vaše auto za jeho príspevok do väčšieho blockchainu pre samo-riadiace autá1.

V súčasnosti už niektoré z najväčších automobiliek, ako sú Ford, BMW, Renault a General Motors, podporujú iniciatívu Mobility Open Blockchain Initiative (MOBI) a skúmajú možnosti využitia blockchainu vo svojich výrobných procesoch1. Je zrejmé, že blockchain v automobilovom priemysle má veľký potenciál a môže ovplyvniť jeho budúcnosť v mnohých oblastiach.