Jules Verne Trophy: Charles Caudrelier sa po poškodení musí vrátiť do Lorientu

Jules Verne Trophy: Charles Caudrelier sa po poškodení musí vrátiť do Lorientu

Po tom, čo sa niekoľko hodín predtým vydal za kormidlo maxi-trimaranu Edmond de Rothschild-Gitana 17 na pokus o plavbu okolo sveta s posádkou, sa námorník a jeho posádka museli v nedeľu večer vrátiť po poškodení súčasti motora.

Týždne čakania na priaznivé počasie a len niekoľko hodín na vode. Necelých dvadsaťštyri hodín po štarte na Jules Verne Trophy sa francúzsky jachtár Charles Caudrelier a jeho posádka za kormidlom maxi-trimaranu Maxi Edmond de Rothschild-Gitana 17 rozhodli vrátiť späť po tom, čo v noci z nedele 12. na pondelok 13. februára utrpeli škody.

Námorníci prekročili štartovaciu čiaru pri ostrove Ushant (Finistère) v nedeľu o 14:09 s úmyslom prekonať rekord v plavbe okolo sveta, ktorý v roku 2017 vytvorili Francis Joyon a IDEC Sport (40 dní 23 hodín 30 minút). Dosiahli Biskajský záliv, keď oznámili, že od svojho pokusu upúšťajú a vracajú sa do Lorientu, aby „opravili poškodený prvok“ motora. „Teraz je cieľom odstrániť škody, aby sme sa mohli čo najskôr vrátiť k čakaniu na priaznivé počasie,“ vysvetlil tím.

Dúfam, že sa začne až začiatkom marca
Hoci sa motor počas Jules Verne Trophy nepoužíva na pohon lode dopredu, je „nevyhnutný na zabezpečenie dobíjania batérií a všetkej potrebnej autonómie“ na palube, vysvetlili členovia tímu Gitana. 48-ročný Charles Caudrelier sa vydal na cestu spolu s Franckom Cammasom. Dvojicu sprevádzajú štyria skúsení námorníci: David Boileau, Erwan Israël, Morgan Lagravière a Yann Riou. Stále môžu dúfať, že do začiatku marca sa pokúsia vyhrať Trofej Julesa Verna, ktorú sa už márne pokúšali získať v rokoch 2020 a 2021 – dva pokusy boli poznačené odstúpením po poškodení.